מדריך הכיס המושלם לסוגי הקפה

מגזין הקפה של ג'ו

מדריך הכיס המושלם לסוגי הקפה

מכירים את זה שאתם נכנסים לקפה באיטליה ומגמגמים מול הבריסטה? אז מעכשיו אתם יכולים להפסיק לגמגם. דעו מה אתם מזמינים, ועשו זאת בביטחון.

 

אספרסו

האספרסו הוא למעשה משקה שנוצר באמצעות הפעלת לחץ קיטור והזרמת כמות קטנה של מים לקראת רתיחה דרך פולי קפה קלויים, טחונים ודחוסים – מה שמפיק ממנו את המיטב והופך את המשקה לבסיס בהכנת משקאות קפה מוכרים אחרים בשל עוצמת הטעם, הארומה והמרקם שלו. את השיטה למזיגת משקה הקפה אולי הנפוץ ביותר בעולם, המציא אדווארד לויזל דה סנטיאס ב-1843. לימים (שנות ה-40 של המאה ה-20) פותחה לראשונה מכונה הפועלת בלחץ גבוה יותר מלחץ קיטור  – מה ששיפר משמעותית את איכות המשקה והפך לשוק רווי יצרנים וטעמים. מנת (שוט) אספרסו ממוצעת מכילה לרוב 30 מ"ל משקה ונהוג לצרוך אותו בשלוש ווריאציות: קצר – מרוכז, ארוך – מהול ביותר מים, וכפול.

קפוצ'ינו

משקה הקפה הפופולארי בישראל קרוי על שמם של הנזירים הקפוצ'ינים שעטו גלימות שצבען הזכיר את צבעיו של המשקה. האגדה מספרת כי הנזירים שתו אותו על מנת להישאר ערים בזמן התפילה. את הקפוצ'ינו מכינים ממנת אספרסו שנמזגת לשליש התחתון של ספל העשוי חרס לרוב. את האספרסו מלווה כמות שווה של חלב חם שנמזג עליו, כשהשליש העליון של הספל מכיל חלב חם מוקצף שבו נוהגים הבריסטות לעצב צורות שונות במה שקרוי “Latte Art”.

מקיאטו

המקיאטו, שמקורו בבתי הקפה של מדרכות איטליה, הוא מנת אספרסו עם נגיעת קצף חלב חם מעל. למרות שמשמעות המילה מקיאטו היא "מוכתם" באיטלקית, מה שדי תואם לצורתו והרכבו כיום, הגרסה המקורית של המשקה היתה עשויה כשחצי הכוס היא אספרסו והחצי השני הוא חלב חם. לימים עבר המשקה גלגולים שגיבשו את הרכבו כפי שאנו מכירים אותו כיום. המקיאטו הוא אידיאלי עבור אותם אנשים שהאספרסו לבדו חזק מידי עבורם ורוצים לרכך אותו עם נגיעה חלבית מלטפת שלא תגזול מהקפה את טעמו הדומיננטי והגולמי.

לאטה

המשקה הפופולארי בקרב אוהבי החלב (והרבה ממנו) מכיל 1/3 אספרסו (מנה אחת או כפולה) ו-2/3 חלב חם עם מעט קצף מעל, מה שהפך גם אותו לאהוב במיוחד על חובבי הקפה העדין. למעשה, הדבר היחידי שמבדיל את המשקה שפירוש שמו הוא "חלב" באיטלקית מהקפוצ'ינו זו כמות החלב הגדולה בו וכמות הקצף המעטה יחסית (2 מ"ל לרוב) – לעומת הקפוצ'ינו שכאמור שליש ממנו הוא קצף.

סקורו

"כהה" באיטלקית הוא למעשה קפצ'ינו עם מעט חלב מהמינון המקובל. משקה שכזה לא נפוץ במיוחד כיוון שלאלו שלא מסתדרים עם הרבה חלב קיים כבר המקיאטו, אבל כמו במקרה של הריסטרטו, גם למשקאות ביניים ראוי טייטל משלהם.

ריסטרטו

הריסטרטו הוא אספרסו המכיל פחות מים מהמקובל (כן, פחות מהאספרסו הקצר) ומיועד לאלו שרוצים לקבל את המנה שלהם בצורה המתומצתת והמרוכזת ככל הניתן. נראה שלאיטלקים, שלקפה נישה מקודשת משלו בשגרה שלהם, חשוב שתהיה הגדרה שלא תותיר צורות הכנה שונות שלו בתחומים אפורים.

אמריקנו

למרות הנוכחות הגיאוגרפית החזקה שמשתמעת משמו של המשקה, האמת היא שלא ברור עד כמה הוא אכן מייצג את הרגלי שתיית הקפה של האמריקאים, אם בכלל. הקפה אמריקנו כפי שהוא מוכר כיום הוא למעשה מנת אספרסו בתוספת מים רותחים. להבדיל מהאספרסו הארוך, שבו המים החמים עוברים דרך תערובת הקפה ומקבלים את הטעם והארומה העשירים, באמריקנו המים החמים מתווספים בנפרד כשחוזק המשקה תלוי בכמות המים שנוספו אל האספרסו ובמקרים רבים הדבר נעשה על ידי הלקוח ולא הבריסטה.

מרוצ'ינו

שוט של אספרסו (לרוב קצר או ריסטרטו) עם אבקת קקאו ושכבת חלב מוקצף. באזורים מסוימים באיטליה תקבלו את המרוצ'ינו עם נגיעות של שוקולד חם, מה שהופך את המשחק בין הקפה החזק והדומיננטי לאבקת הקקאו והסיומת השוקולדית לחוויה מעניינת במיוחד. אגב, הפירוש של מרוצ'ינו הוא "מרוקאי" באיטלקית. כינוי זה ניתן לו בשל גוון החום הבהיר שמאפיין אותו ומזוהה עם גומיות לשיער שהיו נפוצות בשנות ה-30 והיו עשויות מעור מרוקאי.

מוקה

המשקה המוכר והשוקולדי נוצר על בסיסו של ה"לאטה", רק שלתכולתו של זה מוסיפים גם שוקולד, בין אם בסירופ או כאבקת קקאו. הדעה הרווחת היא שמשקה המוקה הוא המצאה אמריקאית, למרות ששמו נגזר מהעיר מוח'א שבתימן, בה גדל זן צמח קפה שקרוי אף הוא על שם העיר וטעמו הזכיר שילוב של קפה ושוקולד – אותו שילוב שאחר טעמו ניסו להתחקות ביצירת משקה המוקה. וריאציה נוספת של המשקה היא ה"מוק'צינו" – קפוצ'ינו עם שוקולד, למרות שהכינוי ההיברידי יכול לכלול תחתיו גם את משקה המוקה הרגיל במקומות מסויימים באירופה ולכן עדיף תמיד שתשאלו מה מכיל בדיוק המוקצ'ינו במקום בו תרצו להתענג עליו.

אפוגטו

פינוק חגיגי  לחיך שנוצר גם הוא באיטליה וניתן להתווכח האם הוא מהווה ברובו קינוח של ממש או משקה, הוא האפוגטו – כדור גלידת וניל שעליה שופכים מנת אספרסו חם. הקסם של האפוגטו מלבד אכילת הגלידה שנמסה עם שפיכת האספרסו החם עליה, הוא כאמור שתיית המשקה שנותר לאחר שזו נמסה לגמרי אל תוך הקפה.

 

הרשמה לניוזלטר

נגישות